środa, 2 września 2015

Mystery Shopping - profesja dla każdego

Jakiś czas temu obiecałam Wam na blogu, że przybliżę sposób, w jaki właściwie każdy może sobie dorobić do pensji czy też kieszonkowego. Mowa o Mystery Shoppingu.

Mystery Shopping - co to jest?


To bodaj najskuteczniejsza z metod badawczych, która ma na celu ocenę standardów obsługi klienta. Zrekrutowane i specjalnie przeszkolone osoby zwane tajemniczymi klientami, mają za zadanie udać się do audytowanej placówki i wcielić się w rolę przeciętnego klienta. Zadaniem mystery shoppera jest ocena jakości obsługi, czystości w placówce według wcześniej ustalonego scenariusza. Nie są to więc wizyty spontaniczne, a odbywające się według ściśle określonego schematu. Ważne jednak, aby zachowywać się naturalnie, nie wyróżniać się z tłumu i co najbardziej istotne nie dać się zdemaskować. Po zakończonej wizycie należy sporządzić raport/ankietę z przeprowadzonego badania.
Jeżeli chodzi o potencjalne miejsca wizyt, to są to najczęściej punkty, w których obsługa klienta odgrywa kluczową rolę. Tajemniczy klienci pojawiają się najczęściej w sklepach odzieżowych, spożywczych, RTV/AGD. Do audytowanych placówek należą również banki, restauracje, hotele, salony samochodowe oraz wiele innych.

Źródło: Freeimages.com


Jak zostać tajemniczym klientem?


Pierwszym krokiem do podjęcia pracy jako secret client jest rejestracja na portalu agencji, która zajmuje się przeprowadzaniem badań typu mystery shopping (lista stron znajduje się na dole posta). Zazwyczaj należy wypełnić kwestionariusz podając niezbędne dane i zgłaszać się (jeżeli jest taka
możliwość) do otwartych badań w najbliższej okolicy. Tak jak wcześniej pisałam, pracować jako tajemniczy klient może właściwie każdy, nie ma w tym przypadku żadnych ograniczeń. Liczba potencjalnych miejsc pracy jest tak duża, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Jednakże jak w każdej pracy lepiej będą sobie radzić osoby z określonymi cechami charakteru. W przypadku mystery shopperów, szczególnie przydatna jest spostrzegawczość, komunikatywność, obiektywizm i odporność na stres.

Ile zarabia tajemniczy klient?


Zarobki uzależnione są od rodzaju i stopnia skomplikowania badania. Zazwyczaj jest to od kilkunastu do nawet kilkuset złotych za jedno badanie. Wiadomo, im więcej badań, tym większa szansa na dobry zarobek. Trudno powiedzieć czy z mystery shoppingu da się utrzymać. W Polsce ta dziedzina badań nie jest jeszcze tak rozwinięta jak np. w Stanach Zjednoczonych, dlatego (przynajmniej na razie) należy ją potraktować jako możliwość dorobienia sobie do pensji. Warto pamiętać, że tajemniczy klienci pracują na podstawie umowy o dzieło. Należy więc odprowadzać podatek dochodowy.

Co jeszcze każdy Mystery Shopper wiedzieć powinien?

 • Warto dysponować smartfonem z aparatem cyfrowym i funkcją dyktafonu. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w dyktafon cyfrowy. Te narzędzia niewątpliwie ułatwią pracę tajemniczego klienta i przyczynią się do otrzymywanie większej ilości zleceń.
 • Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisać się do kilku  firm przeprowadzających badania typu mystery shopoer.
Oto ich lista:

Co sądzicie o takim sposobie zarabiania? Jakie są Wasze opinie? Jeżeli Wam się podoba ten pomysł na zarobienie dodatkowych pieniędzy, dajcie łapkę w górę i komentujcie.


4 komentarze:

 1. Nie obrażaj się (kiedyś też się tym zajmowałem) ale dla mnie Secret Client nie jest czysty moralnie, ludzie tracą przez takie coś premie czasem pracę, z drugiej strony tam gdzie są takie programy obsługa klienta jest dużo lepsza...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, jest dużo racji w tym,co piszesz. Prawdopodobnie zdarza się tak, że jeżeli dany pracownik wypadnie źle na audycie, ponosi takie czy inne konsekwencje. Jednak, nie są one zapewne wyciągane od razu po pierwszej wpadce. Wiem z doświadczenia, że w takich przypadkach audyty są powtarzane, a dany delikwent ma szansę się poprawić. Ci bardziej "oporni" prawdopodobnie w końcu doczekują się kary. Trudno się jednak dziwić pracodawcom, którzy często wydają grube tysiące na szkolenia pracowników i chcą zweryfikować ich wiedzę w bezpośredniej konfrontacji z klientem. Jak sam zauważyłeś, w placówkach, w których pracują Tajemniczy klienci, standardy obsługi są o wiele wyższe.

   Usuń
 2. Hmm jakoś taka praca niekoniecznie by mi odpowiadała. Ja osobiście chcę otworzyć sklep internetowy wraz z płatnościami szybkimi z https://www.cashbill.pl i mieć pewność stabilizacji. Przy czym mała reklama sklepu i na pewno klienci będą chętnie korzystali z płatności internetowych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli już mówimy o zakupach to dla jako dla kobiety najważniejsze liczy się ich robienie. Z faktu, że często kupuję za granicą to korzystanie z karty wielowalutowej https://www.igoriacard.com bardzo mi się opłaca. Płace w danej walucie kiedy chcę nie przejmując się wcale o kursy średnie. Bardzo wygodne rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń